Blog

4 Kasım 2018

MEDICA 2018 Fuarı 12 Kasım’da Düsseldorf’ta Başlıyor

Medikal ürünlerin tanıtımının gerçekleştirildiği en büyük fuarlardan biri olan MEDICA 2018 Almanya’nın Düsseldorf kentinde başlıyor. Kapılarını 12 Kasım’da ziyaretçilere açacak olan organizasyon 15 Kasım 2018 tarihinde sona erecek. Avrupa’nın önde gelen ve her yıl düzenlenen MEDICA Fuarı’nda;

 • Medikal malzemelerin üretimini yapanlar,
 • Parça üretenler,
 • Aksesuar üretimi gerçekleştirenler
 • Tüm bu malzeme ve ekipmanların üretimi için gerekli olan hammaddeleri tedarik etme faaliyeti yürütenler

yer almaktadır.

Fuara katılan 100 ülkeden ortalama 135 bin katılımcının ziyaret ettiği MEDICA fuarlarının bu seneki etabına 160 bin profesyonel katılımcının ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda sergilenen ürünlerin yanı sıra forum ve kongre etkinliklerine de önem verilmektedir.

Kısa adı MEDICA olan ve 117 bin m2‘lik bir alanda kurulan Uluslararası Tıbbi Ürünler ve Teknolojileri Fuarı akademisyenleri, profesyonelleri ve sektör çalışanlarını bir araya getiriyor. MEDICA 2018 sektördeki değişim ve gelişimi değerlendirmek için önemli fırsatlar barındırıyor.

Faaliyet alanını monitör sehpası ve EKG arabası yanı sıra defibrilatör ve ventilatör taşıma arabası üretimi ile genişleten Suno Medikal uluslararası alanda düzenlenen fuarları yakından takip etmeye devam ediyor.

Suno Medikal olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Medica 2018’e ziyaretçi olarak katılım sağlacağız.

 

 

Haberler , ,

Düsseldorf Medica 2018 Fair starts on November 12

Medica 2018, one of the biggest fairs in which medical materials are introduced, starts in Düsseldorf, Germany. The organization, which is going to open its doors to visitors on November 12, is going to end on November 15, 2018. At Medica Fair, Europe’s leading event held annually, those engaged in the following fields take place:

 • Production of medical materials
 • Production of parts
 • Production of accessories
 • Provision of raw materials required for the production of such kind of materials and equipment

Medica Fair, which is visited by an average of 135.000 participants from 100 countries, is expected to be visited by 160.000 professional participants this year. At the fair, in addition to exhibition of products, forum and congress events are also given importance.

Our company, Suno Medikal expanding field of its activities with the production of:

 • Monitor stand
 • ECG trolley
 • Defibrillator Trolley

continues to follow international fairs closely.

International Medical Products and Technologies Fair, Medica, which is established on an area of 117.000 m2, brings together academicians, professionals and sector employees. Medica 2018 offers significant opportunities to make use of change and development in the sector.

News , ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.