Blog

10 Kasım 2019

Özlemle ve Saygıyla Anıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80 inci yıldönümünü her yıl olduğu gibi aynı derin duygularla yaşıyoruz. Selanik’te başlayan azimli bir mücadeleye adanmış yaşamı 1938 yılının 10 Kasım sabahı sona ererken arkasında kocaman bir millet, bağımsız bir devlet bırakıyordu.

İnsan doğar, büyür ama ölmek istemez. Ölümsüzlük isteği hiç bitmez. Yaş ilerledikçe bu istek ve arayış daha da belirginleşir. Atatürk ölümsüz olmayı başarmış olan önümüzdeki en büyük örnektir. O nedenle sevenleri çoğunlukla doğduğu yıl olan 1881’in yanına 1938’i yazmaz. Onu 193∞ olarak yazmayı tercih eder. Neden biliyor musunuz? Çünkü Atatürk onlar için ölmemiştir. Yüreklerde yaşıyordur. Bundan dolayı 1938’in 8’i ölümsüzlüğe, hatta sonsuzluğa erişin sembolü olan ∞ halini almıştır.

Bıraktığı örnek yaşam bizlere kısa bir zaman diliminde nasıl olur da bu kadar kalıcı eser bırakılır göstermiştir. Ölümsüz olma isteğine sahip olan sevenleri Atatürk’ü sadece 10 Kasım’da değil, her zaman anmalılar. Ancak o zaman gitgide gözden uzaklaşsalar da büyümeye devam ederler. Sadece şeklen değil gerçek anlamda akıl yoluyla da eserlerini koruyup yaşatmak içi O’nu anlamaya çalışmak gerekir. Onuncu yıl nutku başta olmak üzere bıraktığı eserler okunmadan, yakın arkadaşlarının hatıraları görüp anlamadan bunu başarmak çok da kolay olmayacaktır.

İnsanın cesedi ölür ama düşünceleri sonsuza kadar aşar. Atatürk düşüncelerinin gençler tarafından yaşatılmasını ve yorulsalar da kendisini takip etmelerini istemiştir. İnsan ilkeleriyle yaşar, onunla yolunu çizer. Büyük önder de ilkeleriyle yaşamış ve ilkeli yaşamın ne olduğunu ne anlama geldiğini hem milletine hem de bütün dünyaya göstermiştir.

İşte bu duygularla yaşanan bir sonbahar ve yine hüzün dolu bir 10 Kasım geldi. Yine O’nsuz ama O’nunla dopdolu bir On Kasım yaşanırken millet olarak bize bıraktığı emanetleri koruma bilinciyle yaşıyoruz. Geçen onca sene gösterdi ki sevilen bir yürek maddi yaşam bitse de yaşamaya ve sevilmeye devam etmekte. Şimdi yüreklerde ve beyinlerde birer Mustafa Kemal azim, gayret ve ideali olarak yaşamaya devam ediyor.

Seni hep bu duygularla hatırlayacağız.

Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.